Поради вчителю

Як відноситись до обдарованої дитини

1. Педагог не повинен вихваляти кращого учня. Не потрібно вирізняти обдаровану дитину за індивідуальні успіхи, краще заохотити спільні заняття з іншими дітьми .

2. Не варто приділяти багато уваги навчанню з елементами змагання. Обдарована дитина частіше від інших ставатиме переможцем, що може викликати неприязнь до неї інших учнів .

3. Не треба робити з обдарованої дитини "вундеркінда". Недоречне акцентування на її винятковості породжує роздратованість, ревнощі друзів, однокласників. Інша крайність - зловмисне прилюдне приниження унікальних здібностей - звичайно, неприпустима.

4.  Необхідно пам'ятати, що в більшості випадків обдаровані діти погано сприймають суворо регламентовані заняття, що повторюються.

Розвиток інтелектуальних здібностей дитини

1. Володійте знаннями вікових та індивідуальних особливостей дитини.

2. Виявляйте терпіння до дитини. Нетерплячість - перший показник вашої невпевненості в собі.

3. Будьте послідовними у вимогах до дитини.

4. Твердість лінії у вихованні та навчанні, яка досягається не покаранням, а:

а) стабільністю обов'язкових для виконання правил

б) спокійним тоном спілкування

в) неквапливістю.

5. Вилучіть із словника фрази : "Роби так тому, що я сказав".

6. Показуйте приклад інтелектуальної творчої праці. Вчитель - зразок для дитини. Діти мають знати, що ви знаходитесь у постійному творчому пошуку.

7. Пам'ятайте - головне не те, чому вчить вчитель, а те, як він це робить. Перетворюйте класи та кабінети на навчально-творчі центри.

8. Учень - це дитина. А дитина постійно потребує любові, захисту, співчуття.

9. Заохочення та похвала дитини - головний стимул ії розвитку.

10. Керуйте дитиною, але й вчіть її відстоювати свою думку та точку зору.

11. Думка дитини - це результат роздумів, тому важливіше нове запитання , ніж відповідь на попереднє. Дискутуйте з дітьми. Створюйте творчі лабораторії.

12. Створюйте простір для самостійності дитини, це сприяє осмисленню та закріпленню нових ідей, вражень, почуттів.

13. Постійно показуйте дитині, що ви цінуєте її досягнення.

14. Поважайте думку дитини навіть в тому випадку, коли ви з нею не згодні.

15. Навчіть дитину працювати з інформацією ( відвідування бібліотек, робота з книгою, енциклопедією тощо).

16. Давайте творчі завдання, які розвивають її уяву, логіку мислення, увагу, активізують життєвий досвід дитини - кросворди, ребуси, анаграми, цікаві завдання, загадки, пантоміми.

Пам’ятка для роботи з обдарованими дітьми

- Постійно працюйте над вихованням почуттів дітей, особливо вразливих і чуттєвих до всього, що стосується їхнього «я».

- Допомагайте обдарованим дітям виробити адекватну я-концепцію і самооцінку, розвивати емпатію.

- Забезпечуйте сприятливу емоційну атмосферу, адже дитина набуває емоційного досвіду в процесі взаємодії з людьми.

- Дотримуйтеся порядку й дисципліни, обдаровані діти, як і всі інші, повинні знати межу допустимої поведінки.

- Скеровуйте енергію і творчість обдарованих дітей у потрібне русло, щоб їх праця приносила користь.

- У роботі з обдарованими дітьми використовуйте дослідницький метод, це активізує їхню роботу.

- Розвивайте здібності дітей, широко використовуйте метод самостійного набуття знань.

- Привчайте обдарованих дітей працювати спільно, це допоможе їм легше адаптуватися до соціальних умов.

- Заохочуйте дітей, це стимулює їх.

- Тісно співпрацюйте з батьками обдарованих дітей, щоб розвинути здібності кожної дитини.

НЕ ПЕРЕВАНТАЖУЙТЕ ДИТИНУ!  УСПІХУ ВАМ У РОБОТІ!